Ne-am Mutat Pe www.ultracs.in !
Ne-am Mutat Pe www.ultracs.in !
Ne-am Mutat Pe www.ultracs.in !
Ne-am Mutat Pe www.ultracs.in !
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Cum sa joci cu warrior pe protetion in PvE

In jos 
AutorMesaj
Cypry12
Fondator *TenCs*
Fondator *TenCs*
Cypry12


Mesaje : 210
Data de inscriere : 22/12/2011
Varsta : 25
Localizare : petrila

Cum sa joci cu warrior pe protetion in PvE Empty
MesajSubiect: Cum sa joci cu warrior pe protetion in PvE   Cum sa joci cu warrior pe protetion in PvE Icon_minitimeVin Apr 06, 2012 12:48 pm

Warrior Protection PvE Guide


1.Introducere

Acesta este un guide PvE al warriorului protection,bazat pe ceea ce am studiat referitor la aceasta clasa si pe experienta pe care am dobandit-o pe ultima perioada.In urmatoarele "mini-capitole" voi incerca sa parcurg tot ceea ce este esential la aceasta clasa si la modul in care trebuie jucata.


2.Stats

In continuare cel mai important stat al unui warrior protection este STAMINA insa,spre deosebire de WOTLK,a aparut un nou stat,Mastery,care e de asemenea excelent ptr un warrior protection,crescandu-ui sansa de Block(este de mentionat faptul ca formula Block-ului este diferita de WOTLK,astfel ca acum Block reduce damage-ul cu 30% iar Critical Block cu 60%,formula veche bazata pe strength si block rating fiind scoasa).Crescand sansa Blockului imbunatatesti atat sansele de supravietuire ale tancului in sine,si ajuti in acelasi timp si healerii care te acompaniaza in diferitele provocari la care vei lua parte. Prioritatile ptr stats-uri sunt acestea:

Stamina>Mastery>Parry>Dodge

De asemenea ptr REFORGE,sfatul meu ptr reforge la stats este urmatorul:

Dodge->Parry
Hit rating/Expertise ->Mastery/Parry(in functie de stilul de joc)

3.Spec-uri

Spec-urile pot fi diferite,in functie de stilul jucatorului,insa eu am ales acest spec: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si in cele ce urmeaza imi voi motiva alegerea.
Fiind primul patch si cum toata lumea bine stie,healerii au mari probleme cu mana,asa ca am preferat un spec care sa le ofere un mic moment de respiro.Asa ca am apelat la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link)(Arms talent tree), [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) (Fury talent tree) si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) (Protection talent tree). Noutatea consta in acel Victory Rush,care poate fi declansat numai cand target-ul este sub 20% hp si cand este folosit Devastate,urmand proc-ul talentului in sine urmat de folosirea abilitatii Victory Rush.Cel putin pana toata lumea se echipeaza,parerea mea personala este ca e un talent care merita,mai ales ca multe scripturi au perioada "critica" spre final.
O alta noutate consta in aparitia talentului [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] practic inlocuieste acel Defense Cap si face tancul non-critable,fiind un talent crucial ptr orice warrior protection.
Restul talentelor,gen : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) , [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) etc. le-am ales ptr a avea un silence efect/intrerupt si ptr a face agro cu mai multa usurinta.

4.Enchants

In continuare,voi afisa o lista cu enchanturile cele mai bune ptr itemele unui warrior protection:

Helm- [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Umeri- [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Cloak- [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link)
Chest- [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link)
Wrist- [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) sau [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) (in functie de preferinte)
Gloves- [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) (motivul ptr care nu am ales un enchant de threat este ca mi se pare suficient de usor de facut threat datorita abilitatii Vengeance)
Waist- [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Legs- [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Feet- [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link)

5.Cooldown-uri

Cooldown-urile au fost facute ptr a ajuta tancul in anumite situatii-limita cand toata lumea este coplesita si ptr a ajuta la trecerea momentului cu mai multa usurinta.Cele mai notabile cd-uri sunt:

1).Last Stand( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) )
2).Shield Wall( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) )
3).Enraged Regeneration ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) ) --->de mentionat,ca aceasta abilitate este folosita cu maxim succes atunci cand este folosita in combinatie cu Last Stand si un trinket care mareste hp-ul(in situatiile in care exista).
4).Shield Block ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ) --->un mic sfat,atunci cand dati cd-ul acesta folositi-va cat mai mult de Shield Slam,deoarece si damage-ul acestei abilitati va creste considerabil.
5).Random trinket use: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] , [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] etc.

6.Schimbari majore ale unor abilitati/talente,datorate tranzitiei WOTLK->CATACLYSM

1.Vengeance ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) ) .Aceasta abilitate ofera tancului pe masura ce este atacat tot mai mult atack power,ptr a tine mai bine threatul,dat fiind faptul ca si cifrele de la DPS au crescut considerabil.
2.Vigilance ( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) ). Spre deosebire de WOTLK,nu mai ofera 3% damage reduction pe target si threat transfer ptr tanc,iar acum cand target-ul este atacat,tancul primeste refresh la Taunt si primeste atack power in plus datorita Vengeace-ului.

7.Glyphuri

Prime:
1). [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) ->Glyph of Revenge
2). [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) ->Glyph of Devaste
3). [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) ->Glyph of Shield Slam

Major:
1). [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) ->Glyph of Shield Wall
2). [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) ->Glyph of Shockwave
3). [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) ->Glyph of Thunder Clap

Minor(mai putin importante):
1). [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) ->Glyph of Battle Shout
2). [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (wowhead link) ->Glyph of Commanding Shout
3). [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ->Glyph of Intimidating Shout

8.Rotatie

Rotatia unui tanc nu este una rigida,insa in cazul warriorul-ui protection este foarte important ca prima abilitate folosita sa fie Thunder Clap
,urmata de 2xDevastate iar mai apoi folosirea combo-ului Shield Block+Shield Slam.In tot acest timp se spameaza si Heroic Strike. Mai jos am sa pun aceasta rotatie intr-o formula mai "matematica":

(Thunder Clap->2xDevastate->Shield Block+Shield Slam->1xDevastate->Revenge,la proc)+Heroic Strike

Ptr extra threat si AOE Damage aveti Shockwave,Revenge,Thunder Clap.

9).Profesii

Din nou,nici la profesii nu este rigiditate,fiecare oferind ceva benefic ptr un tanc,insa cele mai populare sunt:Jewelcrafting(3 sockete de 101 stamina),Mining(120 stamina),Blacksmithing(2 sockete in plus pe wrist si gloves->120 stamina),Enchanting(2*60 stamina pe ringuri=120 stamina).

10).Sfaturi utile

a).Cand va aflati intr-o instanta,ca si tanc aveti datoria de a avea flasks,scrolls si mancare cu stats.
b).Aveti cunostinte minime referitoare la scripturile pe care le veti aborda,ptr ca in functie de voi va merge si restul raidului.
c).Ptr a economisi timp,puneti-va abilitati de baza,gen Taunt sau cooldown-uri defensive pe Key Bindings.Acest lucru ajuta pe toata lumea,nu doar pe voi.

11).Note finale

In primu rand,as dori sa ii multumesc lui k0s,deoarece m-am inspirat putin din guide-ul lui( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ) in ceea ce priveste structurarea ideilor.In al doilea rand,as dori sa imi cer scuze ptr eventualele greseli gramaticale,de ortografie etc. deoarece acest guide s-a dovedit mai greu de facut decat credeam.As dori sa imi cer scuze si ptr lucrurile "de finete",cum ar fi cuvintele care trimit la link-uri,care eu nu stiu cum sa le folosesc,fiind prima oara cand postez intr-un asemenea fel pe un forum.Imi cer scuze de asemenea daca este lipsit de estetica acest guide,intrucat am mizat pe eficienta si caracter explicativ si mai putin pe estetica.
Si nu in cele din urma,sper ca acest guide va ajuta toti playerii care vor sa se apuce de Warrior Protection PvE sau pe cei care au nevoie de lamuriri.Accept cu mare placere si interes completarile si sugestiile voastre(in caz ca am uitat ceva) si sper ca v-a facut placere sa cititi acest guide.
Pentru mai multe intrebari, /w Ficatuluman,realmul Evolution.

P.S.: Nu am mai pus liste interminabile cu iteme care le puteti lua si care va ajuta.Ptr mai multe informatii referitoare la acest lucru va recomand cu caldura sa consultati site-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .

Va urez "tancat" placut!
Sus In jos
 
Cum sa joci cu warrior pe protetion in PvE
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: [TenCs] Gaming Zone :: World Of Warcraft :: Tutoriale-
Mergi direct la:  
Powered by Claudiul @ TenCs Community 2012
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente